Počevši od 26. septembra 2001. godine u Evropi se obležava Evropski dan jezika, na inicijativu Saveta Evrope. Na Starom kontinentu se danas govori preko 200 jezika, a Evropski dan jezika ima za cilj upravo podizanje svesti o bogatoj jezičkoj raznolikosti Evrope. Brojke kažu da je 81% odraslih Evropljana zažalilo što nisu naučili još jedan jezik.
„Ako razgovarate s čovekom na jeziku koji on razume, to odlazi u njegovu glavu. Ako razgovarate sa njim na njegovom jeziku, to odlazi u njegovo srce.”
Nelson Mandela, kao i mnogi veliki umovi poput njega, shvatio je važnost poznavanja i korišćenja stranih jezika. Vaš sagovornik će biti dirnut ukoliko mu se obratite na njegovom maternjem jeziku. Samim tim, veće su šanse da će vas zapamtiti i osetiti izvesnu dozu naklonosti i poštovanja prema vama jer ste se potrudili da naučite njegov jezik. U nekoj životnoj situaciji, ukoliko konkurišete za posao u inostranstvu, poznavanje maternjeg jezika potencijalnog poslodavca može presuditi u vašu korist.
Počevši od 26. septembra 2001. godine u Evropi se obležava Evropski dan jezika na inicijativu Saveta Evrope. Na Starom kontinentu se danas govori preko 200 jezika, a Evropski dan jezika ima za cilj upravo podizanje svesti o bogatoj jezičkoj raznolikosti Evrope. Brojke kažu da je 81% odraslih Evropljana zažalilo što nisu naučili još jedan jezik. I baš zato je ovaj dan divna prilika da vi ne budete deo ove statistike. Ovim putem 800 miliona Evropljana u 47 zemalja članica Saveta Evrope ohrabruje se da uči više jezika, kako u školi tako i izvan nje, bez obzira na starosno doba.
Bez obzira da li upisujete osnovne, master ili doktorske studije, ili ste dobili posao u inostranstvu, biće vam potrebno solidno poznavanje najmanje jednog stranog jezika (najčešće je u pitanju engleski), ali poželjno je da poznajete i jezik zemlje u koju idete. Sva istraživanja pokazuju da engleski jezik više nije dovoljan. Naravno, jezici se uče i iz čiste ljubavi i težnje ka kulturološkom razumevanju i razvijanju tolerancije.
Evropski dan jezika u Srbiji organizuje EUNIC Srbija (Mreža kulturnih centara zemalja Evropske unije), uz podršku Saveta Evrope i Delegacije Evropske unije u Srbiji. Ove godine u centru dešavanja je deset zemalja (Nemačka, Austrija, Švedska, Rumunija, Grčka, Italija, Španija, Francuska, Holandija, Turska), devet jezika i petnaest organizacija.
Ova manifestacija će biti obeležena na zanimljiv način u Nišu, gde Francuski institut u saradnji sa Polyglot Club-om organizuje jezički „café”. Posetioci će biti u prilici da uživaju u razgovoru na stranim jezicima sedeći za stolom sa naznačenim željenim jezikom. Tokom večeri možete da promenite sto za kojim sedite, odnosno jezik. Najvažnija informacija je da su svi pozvani, bez obzira na nivo znanja jezika i godine.
Otvorena vrata biće organizovana od 13.00 do 16.00 časova u Geteovom institutu, Institutu Servantes i Francuskom kulturnom centru u Knez Mihailovoj ulici, gde će građani moći da se upoznaju sa različitim evropskim jezicima i kulturma. U Velikoj sali Doma omladine od 17.00 do 20.00 časova biće organizovani besplatni muzički koncerti. Detaljan program možete pogledati OVDE.
Kao prevodilačka agencija koja pruža usluge prevođenja na čak 32 jezika, i čiju većinu zaposlenih čine diplomirani filolozi, iskreno se radujemo obeležavanju ovog dana. Pored gorepomentutih sadržaja, ovaj dan ćemo obogatiti ukusima i mirisima italijanskog espresa, tiramisua i hrskavog francuskog kroasana.
Ukoliko radite kao učitelj ili profesor, možete sa đacima napraviti mapu Evrope i evropskih jezika, ili pano sa izrekama koje dolaze iz različitih evropskih jezika. Takođe, možete učenike naučiti osnovnim rečima i frazama na što više jezika ili im približiti određene kulture kroz specifične kulinarske specijalitete.
I ne zaboravite da jezike Evrope ne čine samo veliki jezici poput engleskog, francuskog, nemačkog, italijanskog i ruskog. Ovo je prilika da se skrene pažnja i na ugrožene jezike sa malim brojem govornika. Na listi koju je UNESCO objavio našli su se gotšejski dijalekat nemačkog jezika, galički dijalekat karaimskog jezika i votski jezik, koji danas broji 20 govornika. Pored ovih, nama manje poznatih jezika, na listi ugroženih jezika je i irski, koji je jedan od zvaničnih jezika Evropske unije sa samo 70.000 govornika.
Želimo da poručimo ovim tekstom da je potrebno negovati spostveni jezik, ali i učiti tuđi. Gledano u širem smislu, Evropljani moraju postati svesni da smo svi mi naslednici zajedničke kulturne baštine i da bi Evropa koju biramo trebalo da bude Evropa obrazovanja i tolerancije.
Srećan Evropski dan jezika vam želimo!