Da li ste znali da je u Bugarskoj sve do 1989. godine bilo obavezno učenje ruskog jezika? Međutim, danas mnogi odbijaju da ga govore pa je engleski jezik drugi po upotrebi u ovoj državi. Engleski je posebno privlačan mlađim generacijama, a od ulaska u Evropsku uniju – bugarski studenti praktikuju usavršavanje na univerzitetima širom Evrope. Bugarsko pismo je ćirilično, sadrži 30 slova, i ona je trenutno jedina zemlja u EU koja koristi ovo pismo.
Da li ste znali da je u Bugarskoj sve do 1989. godine bilo obavezno učenje ruskog jezika? Međutim, danas mnogi odbijaju da ga govore pa je engleski jezik drugi po upotrebi u ovoj državi. Engleski je posebno privlačan mlađim generacijama, a od ulaska u Evropsku uniju – bugarski studenti praktikuju usavršavanje na univerzitetima širom Evrope. Bugarsko pismo je ćirilično, sadrži 30 slova, i ona je trenutno jedina zemlja u EU koja koristi ovo pismo. Službeni jezik je, naravno, bugarski, koji je Ustavom Bugarske zagarantovano pravo i obaveza svih državljana Bugarske za učenje i korišćenje. Onima kojima bugarski nije maternji jezik Ustavom je obezbeđeno dodatno pravo da uče i koriste svoj jezik, ali je regulisano u kojim slučajevima je obavezna upotreba bugarskog jezika. Od manjinskih jezika, najviše se govore turski, jermenski i romski.
Ono što je zanimljivo u vezi sa neverbalnim govorom Bugara jeste to što, kada izgovaraju „da“, glavom klimaju kao da su rekli „ne“, dok je „ne“ u neverbalnoj komunikaciji klimanje glavom gore-dole, kao za „da“. Kada je o izumima reč, nekoliko Bugara je zaslužno za neke vrlo značajne. Među njima su digitalni sat, koji je izumeo Peter Petrov, zatim elektronski računar, za koji je zaslužan Džon Vinsent Atanasov, i vazdušni jastuk za kola, izum Asena Jordanova. U Bugarskoj je jogurt piće koje se pije uz sve. U upotrebi je preko 300 vrsta jogurta, što i ne čudi s obzirom na to da je izumitelj ovog proizvoda upravo Bugarin – Stamen Grigorov.
Pored toga što je naziv ove države najstariji u Evropi, Bugarska je i jedna od najranije osnovanih zemalja na ovom kontinentu, budući da postoji od 681. godine. Po njenom planinskom masivu – Balkanu, nazvana je i cela ova regija. Takođe, glavni grad Sofija je drugi najstariji grad u Evropi.
S obzirom na to da Bugarska ima poteškoća sa pronalaženjem stručnog radnog kadra za mnoge poslove, ukoliko ste u potrazi za poslovnom prilikom koja nije toliko daleko od kuće – ova zemlja može da bude rešenje. U Bugarskoj postoje najliberalniji uslovi za strane državljane koji žele da pokrenu sopstveni biznis, a s obzirom na to da je ova država članica Evropske unije – lako možete da se proširite i na druga tržišta Evrope.
Ukoliko sami niste govornik bugarskog jezika, za ozbiljnije poslovne pregovore i dogovore predlažemo angažovanje prevodilačke agencije. ABC prevodi je jedna od njih, sa višegodišnjom tradicijom i iskustvom u prevođenju različitih vrsta dokumenata. Prevodilac za bugarski jezik je osoba koja je stručna za prevođenje sa srpskog na bugarski jezik i obrnuto, a u slučaju da Vam je potrebna overa određenih poslovnih dokumenata, tu je sudski tumač za bugarski jezik, koji će tim dokumentima dati neophodnu pravnu, sudsku i zakonodavnu potporu.
Prevodioci za bugarski jezik po potrebi mogu biti angažovani i za rad na terenu kako za usmeno, tako i za pismeno prevođenje. Hitni prevodi sa bugarskog jezika su takođe jedna od naših prednosti, jer smo u prilici da Vam u najkraćem roku obezbedimo sve neophodne prevedene tekstove, uz usluge lekture i korekture već prevedenih tekstova. Ukoliko Vam je potrebno prevođenje sa bugarskog jezika na bilo koji drugi strani jezik, tu su naši stručni saradnici - prevodioci za skoro sve svetske jezike. Na Vama je da nas pozovete i dostavite nam materijal za prevođenje, a sve ostalo prepustite iskusnom timu naše agencije!