Češki jezik spada u grupu indoevropskih slovenskih jezika, konkretnije u grupu zapadno-slovenskih jezika, kojoj pripadaju još i poljski i slovački, te su pomenuti jezici veoma slični. Najsrodniji češkom je slovački jezik, te je narodima ovih govornih područja s’toga lakše da se razumeju u međusobnoj komunikaciji. Češki jezik je službeni jezik u Republici Češkoj, gde ga govori oko 95% stanovnika, a od oko 12 miliona ukupnog broja govornika češkog jezika – većina češki upotrebljava kao svoj maternji jezik. Osim u Češkoj, Čeha ima najviše u Sjedinjenim Američkim Državama, zatim u drugim zemljama Amerike i pojedinim evropskim zemljama – ponajviše u Hrvatskoj.
Češki jezik spada u grupu indoevropskih slovenskih jezika, konkretnije u grupu zapadno-slovenskih jezika, kojoj pripadaju još i poljski i slovački, te su pomenuti jezici veoma slični. Najsrodniji češkom je slovački jezik, te je narodima ovih govornih područja s’toga lakše da se razumeju u međusobnoj komunikaciji. Češki jezik je službeni jezik u Republici Češkoj, gde ga govori oko 95% stanovnika, a od oko 12 miliona ukupnog broja govornika češkog jezika – većina češki upotrebljava kao svoj maternji jezik. Osim u Češkoj, Čeha ima najviše u Sjedinjenim Američkim Državama, zatim u drugim zemljama Amerike i pojedinim evropskim zemljama – ponajviše u Hrvatskoj. Češki se takođe govori i u Srbiji. S’ obzirom na to da su Česi priznati kao nacionalna manjina na teritoriji AP Vojvodine, u opštini Bela Crkva ovaj jezik ima službenu upotrebu. Češki je takođe jedan od službenih jezika Evropske Unije.
Češko pismo je latinica, proširena sa još tri dijakritička znaka – kvačica koja označava mekoću u izgovoru, crtica koja označava dužinu i apostrof uz slova d I t ( d’-đ, t’-ć ). Kroz istoriju, ovaj jezik se menjao u četiri etape, a specifičnost današnjeg češkoj jezika je ta što postoje određene razlike u književnom i govornom jeziku koji se upotrebljava u neslužbenom ili poluslužbenom govoru. Češki jezik je jedan od najstarijih književnih evropskih jezika. Deli se na dva dijalekta – češki i hanački u Moravskoj.
Budući da je češki jezik u grupi slovenskih jezika kojoj pripada i srpski, nije teško međusobno razumevanje i učenje ovih jezika. Veliki deo međunarodnih poslova Srbija obavlja upravo sa susednim državama, pa tako i sa Češkom. Češka se zalaže za ulazak Srbije u EU, te sa ovom zemljom imamo dobre prijateljske i poslovne odnose. To je razlog više za poznavanje ovog jezika. Međutim, kako češki jezik nije mnogo rasprostranjen među našim stanovništvom, poslodavci često imaju potrebu za angažovanjem stručnjaka - prevodilaca za češki jezik.
Tu Vam naša prevodilačka agencija ABC prevodi može izaći u susret i obezbediti najkvalitetnije prevode sa češkog jezika! Dokumenta koja se najčešće prevode su vezana za poslovnu korespondenciju, ali takođe postoji i određen broj zainteresovanih ljudi za usavršavanje i obrazovanje u Češkoj, pa smo kvalifikovani takođe i za prevođenje različitih sertifikata, uverenja i diploma sa češkog jezika.
Naša prevodilačka agencija pruža brzo i povoljno usluge sudskog tumača i prevode bilo stručnih ili običnih tekstova sa srpskog na češki jezik, prevode sa češkog na srpski jezik, kao i prevođenje bilo kojih dokumenata sa češkog na ostale strane jezike. Obezbeđujemo Vam prevodioce za češki jezik, sa mogućnošću overe određenog dokumenta pečatom ovlašćenog sudskog tumača za češki jezik.
Obratite se našem stručnom prevodilačkom timu! Stojimo Vam na raspolaganju za sve dodatne savete, pitanja i nejasnoće u vezi sa prevodima sa češkog i za češki jezik. Čekamo Vas na dve lokacije u Beogradu, a za potrebe naših klijenata iz Vojvodine, kancelariju smo otvorili i u Novom Sadu.