Kineski jezik ima preko 50.000 simbola, ali oni ne predstavljaju ni glasove ni slogove, već svaki karatker ima svoje značenje, ili dobija značenje u kombinaciji sa drugim simbolom. Za čitanje i pričanje neophodno je poznavati bar 2.000 kineskih karaktera, međutim, za stručnu literaturu i studiranje potrebno je naučiti i preko 6.000 simbola. Sličnost kineskog jezika sa drugim jezicima jednim delom ogleda se u tome što pojedini vokali imaju oznake za tonove koji predstavljaju nešto poput akcenata.
Kineski jezik ima preko 50.000 simbola, ali oni ne predstavljaju ni glasove ni slogove, već svaki karatker ima svoje značenje, ili dobija značenje u kombinaciji sa drugim simbolom. Za čitanje i pričanje neophodno je poznavati bar 2.000 kineskih karaktera, međutim, za stručnu literaturu i studiranje potrebno je naučiti i preko 6.000 simbola. Sličnost kineskog jezika sa drugim jezicima jednim delom ogleda se u tome što pojedini vokali imaju oznake za tonove koji predstavljaju nešto poput akcenata. Postoje 4 tona, koji nose nazive rednih brojeva: prvi ton, drugi, treći i četvrti, a u zavisnosti od visine tona menja se smisao reči. Zato se kineski jezik naziva tonskim jezikom.
Kineski jezik ima preko 200 dijalekata, koji se veoma razlikuju - ponegde toliko da se govornici uopšte ne mogu razumeti. U kineskom jeziku ne postoje padeži, konjugacije, niti kategorija roda, dakle - reči su nepromenljive i nemaju nastavke, a ne upotrebljavaju se ni interpunkcijski znaci, pa je i pravopis vrlo jednostavan. Kineski jezik od 1986. godine ima svoj rečnik u savremenom obliku, a čini ga 20 tomova i 34.000 pojmova. U pisanoj formi kineski jezik predstavlja fazu prelaza iz slikovnog u pojmovno pismo. Za određene ideograme ponekad je potrebno napraviti i preko 15 poteza četkicom. Kaligrafija kineskog pisma ima nekoliko stilova, od kojih su glavni: pečatno pismo (džuan-šu), činovnički stil (li-šu), štampani stil (kai-šu), rukopisni stil (sjung-šu), travnati/brzopisni stil (cao-šu) i njegova podvrsta - divlji ili ludi travnati stil (kuang-cao). Svaki od ovih stilova, sem pečatnog pisma, potiču iz vremena dinastije Han, pa postoji i tvrdnja da je kineski jezik - jezik naroda Han.
Kina je na prvom mestu prema broju stanovnika, Kinezi čine preko 20% svetskog stanovništva, a prema veličini je 4. država na svetu. Ova zemlja ima jednu od najrazvijenijih ekonomija, i zato je dobro znati bar osnove ovog jezika, a poznavanje kulture kineskog naroda takođe je značajno za sklapanje dobrih poslovnih odnosa, jer i kulturalni i neverbalni govor dosta utiču na ishod poslovnih pregovora.
Prevodi sa kineskog jezika su dosta zahtevan posao, te ukoliko sami niste vični pričanju i pisanju, najbolji izbor su prevodilačke agencije koje imaju stručnjake za prevođenje sa kineskog jezika ili na kineski jezik. ABC prevodi je agencija koja nudi usluge prevođenja na bilo koji strani jezik, pa tako i prevođenje sa srpskog jezika na kineski jezik, i obrnuto. Sudski tumači za kineski jezik obezbediće Vam overu zvaničnih i ličnih dokumenata, diploma, svedočanstava, lekarske i druge izveštaje... Prevodioci za kineski jezik obezbeđuju usmeno i pismeno prevođenje, a po potrebi - i hitne prevode običnih ili stručnih tekstova. U zavisnosti od vrste prevoda zavisi i cena prevođenja, a od nas možete dobiti besplatnu procenu i najpovoljniju ponudu!
Stojimo Vam na raspolaganju.